68th National Film Awards wWinners List | Suriya

The 68th National Film Awards ceremony, presented by Directorate of Film Festivals, the organisation set up by Ministry of Information and Broadcasting, India to felicitate the best of Indian cinema released in the year 2017.

The awards were announced on May 3, 2018, and given on May 3 and 4 at Vigyan Bhavan, New Delhi. The ceremony was televised in India on Star Network.

Awards for various categories were given including Best Feature Film (Hindi), Best Feature Film (Tamil), Best Feature Film (Telugu), Best Debut Director (Hindi), Best Debut Director (Malayalam) and many more.

Best film award was won by “Nirvana” directed by Akshay Akkineni while best director award.

68th national film awards winners list

Best Feature Film : Soorarai Pottru

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment : Tanhaji: The Unsung Warrior

Best Actor : Suriya (Soorarai Pottru) and Ajay Devgn (Tanhaji)

Best Actress : Aparna Balamurali for Soorarai Pottru

Best Director : Sachy (Ayyappanum Koshiyum)

Best Supporting Actor : Biju Menon (Ayyappanum Koshiyam)

Best Supporting Actress : Lakshmi Priya Chandramouli (Sivaranjaniyum Innam Sila Pengallum)

Best Screenplay : Soorarai Pottru

Best Screenplay (Dialogue Writer) : Madonne Ashwin (Mandela)

Best Female Playback Singer : Nanchamma (Ayyappanum Koshiyam)

Best Lyrics : Saina, Manoj Muntashir

Best Audiography (Location Sound Recordist) : Jobin Jayan (Dollu)

Best Audiography (Sound Designer) : Anmol Bhave (Mi Vasantrao)

Best Audiography (Re:recordist of the final mixed track) : Vishnu Govind and Sree Sankar (Malik)

Best Music Direction : Thaman S (Ala Vaikunthapurramuloo)

Best Music Direction (Background Music) : GV Prakash (Soorarai Pottru)

Best Male Playback Singer : Rahul Deshpande (Mi Vasantrao)

Best Cinematography : Supratim Bhol for Avijatrik

Best Costume Design : Nachiket Barve and Mahesh Sherla (Tanhaji)

Best Production Design : Anees Nadodi (Kappela)

Best Choreography : Sandhya Raju (Natyam)

Best Editing : Sreekar Prasad (Sivaranjiniyum Innum Sila Pengalum)

Best Make:up : TV Rambabu (Natyam)

Best Stunt Choreography : Rajasekhar (Mafia Sasi) and Supreme Sunder (Ayyappanum Koshiyum)

Special Mention : Aimee Baruah for Semkhor, Vaanku, June, Kishore Kadam for Avwanchhit & Godakaath, and Varun Buddhadev for Toolsidas Junior

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director : Mandela

Best Hindi Film : Toolsidas Junior

Best Kannada Film : Dollu

Best Malayalam Film : Thinkalazhcha Nishchayam

Best Tamil Film : Sivaranjiniyum Innum Sila Pengalum

Best Telugu Film : Colour Photo

Best Haryanvi Film : Dada Lakhmi

Best Dimasa Film : Samkhor

Best Tulu Film : Jeetige

Best Marathi Film : Goshta Eka Paithanichi

Best Bengali Film : Avijatrik

Best Assamese Film : The Bridge

Best Child Artist : Anish Mangesh Gosavi (Tak:Tak)

Best Children’s Film : Sumi

Best Film on Environment Conservation/Preservation : Talendanda

Best Film on Social Issue : Funeral

Leave a Reply

Your email address will not be published.